Burrito Bowl

Sunday, May 17, 2015


EN: I am super into Mexican cuisine and after I came back from America last summer, I wanted to re-create this super yummy meal called burrito bowl. But bare with me guys, I cooked it without any recipe and so it might be totally off :D and I pretty much think I shouldn't even call it a mexican food! But I still find it delicious and have decided to share this meal with y'all!
It isn't difficult to make but it's true you gotta be making more things at the same time. But I have faith in you! You can do it! ;-)

So what will you need?

tortilla (1 per serving)
lettuce
beans in a can
guacamole (you can make one yourself, you'll need: avocado, cherry tomatoes, green onion, juice from 1 lemon, cilantro, salt and pepper)
chicken breast
rice
corn in a can
sour cream
salsa
shredded cheese

Process


1. Cook the rice.
2. Cut the chicken breast in pieces, season it as you wish and fry it (grill it, cook it, whatever your stomach pleases).
3. Cut the lettuce, blend the beans and prepare the guacamole.
4. Put the tortilla in a bowl and add rice, chicken, lettuce, beans and guacamole. Top it with sour cream, salsa and shredded cheese.
5. Eat the thing! (The best part haha!)

                                                                                                                                                                                                                                                    

CZ: Miluju mexickou kuchyni a poté, co jsem byla v létě v USA, jsem si chtěla vytvořit neuvěřitelně chutné jídlo, které se nazývá "burrito bowl" (prostě a jednoduše burrito v misce). Ale mějte se mnou strpení, vařila jsem ho bez receptu, takže to může být celé úplně špatně :D a myslím, že bych ho ani neměla nazývat mexickým jídlem :D Nicméně mi i přesto moc chutnalo a rozhodla jsem se s vámi o něj podělit!
Není vůbec těžké, ale je pravda, že musíte dělat více věcí najednou (vařit rýži, připravovat maso, guacamole apod.). Ale věřím vám! To zvládnete! ;-)

Co budete potřebovat?


tortilla (1 na jednu porci)
ledový salát
červené fazole v konzervě
guacamole (vlastní si můžete si vyrobit vlastní, potřeba je: avokádo, cherry rajčáka, jarní cibulka, šťáva z citrónu, koriandr, sůl a pepř)
kuřecí prso
rýže
kukuřice v konzervě
zakysaná smetana
salsa
nastrouhaný sýrPostup

1. Uvařte rýži.
2. Nakrájejte kuřecí prso, okořeňte ho podle vaší chuti a usmažte (ugrilujte, upečte, cokoli chcete).
3. Nakrájejte ledový salát, rozmixujte fazole a připravte guacamole.
4. Tortillu vložte do misky, přidejte rýži, kuře, ledový salát, fazole a guacamole. Navrh přidejte zakysanou smetanu, salsu a nastrouhaný sýr.
5. A celé to snězte! (To je ta nejlepší část! haha!)

You Might Also Like

0 comments

Thank you for your comments!
I appreciate it a LOT! ♥♥♥