Big News

Monday, April 11, 2016

EN: Today is THE DAY! You will know what my big news is! I hope you have been following my social media. Some of you then might already know what it is I am revealing to you today! I guess I shouldn't draw it out anymore so my big news is ... drumroll please ... I AM MOVING OUT and LIVING ON MY OWN by the end of this month! It's crazy and I would've never thought it was going to happen this soon but it's here and I am surprisingly ok with it! And I have to admit I even cannot wait! At first I was skeptical but now I am restlessly waiting as the end of this month is approaching. Researching all kinds of DIYs and home decor inspiration and figuring out what all I have to buy (you have no idea how many little essential things you need for your home!). It's interesting times and I secretly wish I was rich and could afford everything I find on pinterest haha! 
Anyways - I am planning to keep you posted and mayyybe even do a little home tour over on my youtube channel once I'm all settled in! (PS: you can find a video on my youtube from my travels to America!).
I would also appreciate if you guys gave me any kind of inspiration or tips and hacks you have! I am excited to hear 'em down below in the comments!

Besides revealing my news I have some home decor / interior inspiration for you as well. I love exploring tumblr and pinterest and looking for my dream house haha. I'm sure lot of you are the same and enjoy looking at photos of great interior.

CZ: Dnešní den je dnem D - vy se tedy konečně dozvíte mou velkou novinu! Doufám, že jste sledovali mé sociální sítě - pokud ano, je možné, že už tušíte, co se vám právě chystám prozradit. Nebudu už to ale dále prodlužovat - moje velká novinka je ... STĚHUJI SE od rodičů a BUDU BYDLET SAMA a to na konci tohoto měsíce! Je to trošku šílené a nikdy bych si nemyslela, že to přijde už teď, ale i přesto jsem docela v pohodě! Ba dokonce se nemůžu dočkat! Nejdřív jsem byla krapet skeptická, ale teď už nedočkavě očekávám květen! Hledám všechna možná DIYčka a inspiraci pro dekor pro domácnost a snažím si napsat vše, co si musím nakoupit (a že toho je až na půdu! Nemáte ponětí, kolik důležitých maličkostí si člověk musí pořídit do domácnosti!). Vskutku zajímavé období a já si potají přeju, abych byla bohatá a mohla si dovolit vše, co najdu na pinterestu! :P
Určitě vám plánuju psát o mém postupu a mooožná udělám i tour na youtubku až se pěkně zabydlím (mezitím se můžete podívat na mé video z Ameriky, které jsem nahrála v sobotu).
Vy mi můžete napsat dole v komentářích různé tipy a triky a inspiraci, která by se mi mohly hodit!

Připravila jsem si dnes pro vás ale kromě prozrazení mé velké novinky i trochu inspirace. Moc ráda projíždím tumblr a pinterest a hledám svůj vysněný dům ha! Jsem si jistá, že to má plno z vás úplně stejně!

So that's it for today! Have a great week and be sure there is going to be a post on Wednesday too (as every week)!
A to je pro dnešek vše! Mějte krásný týden a nebojte - ve středu tu bude (jako každý týden) zase nový článek!

You Might Also Like

0 comments

Thank you for your comments!
I appreciate it a LOT! ♥♥♥