Botanical Garden

Wednesday, August 31, 2016

EN: Who would have thought pictures taken in Botanical garden were gonna turn out in this good? Ahem I guess I am self-praising hehe but I just can't help it! I love these photos! They were (of course) taken by my friend Anna during my trip to Brno in July. I still have soooo many photos to show you from that trip but I have to separate them into different posts because otherwise, it would be one LOOONG article you would probably read whole day haha!
Anyways - how are you guys doing? Cannot believe today is last August's day! Tomorrow is September already! How did that happen? Soon we will be buying Pumpkin Spice lattés (the rumor is they already sell them in Starbucks!), rocking beanies and cursing the rainy weather. If I'm honest though, I kind of like the coziness of autumn and winter so the idea of colder weather isn't so repulsing to me!
Oh my ... I got a little carried away haha ... this post is about summer and it still is summer so let's focus on that, shall we?

CZ: Kdo by si pomyslel, že fotky focené v botanické zahradě budou vypadat takhle dobře? No dobře, teď se trošku vytahuju :-D, ale nemůžu si prostě pomoct! Tyhle fotky se mi neuvěřitelně líbí! Fotila je (jak jinak než) moje talentovaná kamarádka Anička během mého výletu do Brna v červenci. Ještě mám tooolik fotek, co vám chci ukázat z tohodle výletu, ale musím je rozdělovat do samostatných článků, protože kdybych je měla dát všechny dohromady, byli bychom tu do Vánoc.
Nicméně - jak se vám daří? Nemůžu uvěřit, že už je dneska poslední srpnový den! A zítra už je září! Jak se to stalo? Za chvíli si budem kupovat Pumpkin Spice latéčka (slyšela jsem, že už jsou ve Starbucksu k dostání!), nosit čepice a stěžovat si na deštivé počasí. Abych ale byla upřímná, takovou tu pohodlnou útulnost podzimu a zimy mám ráda, takže vidina studenějšího počasí nená tak odpudivá!
No - nechala jsem se trošku unést ... dnešní článek je o létě a venku ještě pořád léto je, tak si ho ještě užijme, ne?


BONUS PHOTOS /BONUSOVÉ FOTKY :-D

You Might Also Like

4 comments

 1. YOU are beautiful! <3 i love it!

  ReplyDelete
 2. jeeee! krásně jsi to upravila! Je to takový dobře tajemný :)
  za mě nej fotka- https://1.bp.blogspot.com/-62k233HoHsA/V8ah6mH-PfI/AAAAAAAAPYI/xUZwDocy4FM_2VfANibUxSmSUrP5HnyJQCLcB/s1600/DSC_8165.jpg

  A.

  ReplyDelete
 3. uz hrozne hrozne dlouho taky touzim po fotkach z botanicky zahrady, vypada to bombasticky! jo a supr blog!
  quietus.blog.cz

  ReplyDelete

Thank you for your comments!
I appreciate it a LOT! ♥♥♥