Last Brno

Wednesday, October 26, 2016

EN: Yes, it is true! We finally reached the last post about my trip to Brno back in July (ahem you are hearing (well reading) that right - July!! :D) It will be kind of a mix today! Mix of different places and selfies (hehe).
First I want to show you Soul Bistro! There are so many nice spots in Brno and this is one of them! The food is delicious and the interior super interesting and mastered to the littllest detail!
CZ: Ano, nemožné se stalo skutečností - konečně jsme došli k poslednímu článku z mého výletu do Brna, který jsem podnikla v červenci (slyšíte dobře - v červenci :D) A bude to takový mix různých míst a také selfíček :-)
Jako první bych vám chtěla ukázat Soul Bistro! Brno má plno krásných míst a tohle je jedním z nich! Na jídle si pochutnáte a přitom oceníte příjemný interiér, který je promyšlený do posledního detailu!
EN: Then we have photos from super cute flowershops: RosebudBarbora Rous Květová Něco Navíc! I love flowers and if I was able to actually keep a plant alive (which I am not :D), I would have lots and lots of them home! Sometimes I'm tempted to just buy a bouquet for myself but then I tell myself that I don't really spend a lot of time home so why waste money on flowers that aren't going to be appreciated. Anyways - what I want to highlight is the straws hanging from the ceiling in the second photo! I think that's especially clever!
CZ: Pak bych vám ráda chtěla ukázat fotky z krásných květinářství: Rosebud a Barbora Rous Květová Něco Navíc! Miluju květiny a kdybych byla schopná udržet kytky naživu (což ale nedokážu :-D), určitě bych jich měla doma celý kopec. Někdy mě popadne chuť si koupit sama sobě kytici, ale pak si říkám, že je to de facto plýtvání peněz, když doma skoro nejsem a tím pádem bych si jí vůbec neužila.
Nicméně bych ale chtěla vyzdvihnout druhou fotku, na které jsou zachycena brčka visící ze stropu, což mi přijde naprosto brilantní!
EN: Another place I want to share with you is Marinada store. I love the white bricks (and I don't think I am the only one ;-)) and the clutter of this place! It has a great atmosphere and they even have these giant pillows you can sit on outside (when it's warm of course) and that's what we did with my friends!
CZ: Dalším místem, které vám chci ukázat je Marinada store. Líbí se mi na něm jeho bílé cihly a určitý "nepořádek", který zde panuje, všechno ale dohromady působí krásnou atmosférou a co je nejlepší jsou jejich velké sedací polštáře, na kterých si můžete hovět v teplých dnech venku na trávě!
EN: Last but not least I would like to mention Café Momenta. If you are looking for amazingly delicious desserts, this is the place for you! Unfortunately I didn't snap many photos but I promise you that when I visit Brno again, I will come to this café again and take more pictures!
CZ: Jako poslední bych chtěla zmínit Café Momentu. Pokud hledáte vynikající dezerty, tohle je to správné místo! Naneštěstí jsem toho tady moc nenafotila, ale slibuju, že až se do Brna zase vydám, nafotím tuto kavárnu víc!


And a BONUS gif for you guys! / A bonusový gif!

You Might Also Like

1 comments

Thank you for your comments!
I appreciate it a LOT! ♥♥♥