Café Letka

Wednesday, June 15, 2016

EN: Hi sweethearts! How have you been? Enjoying our lovely weather?
I have been super busy (cooking lunches every evening for the next day - had no idea this stuff takes SO L.O.N.G. !!! haha) and just hanging out with friends and of course working.
Today I want to show you a cool coffee house in Prague - Café Letka. I am determined to visit all of the 75 coffee shops that are currently on my list (isn't that number just ridiculous? yes, I think so, too!) and every time I think I'm near half way through, yet a new coffee place opens up and thus I'm left with always evolving list that's probably never gonna get done!! 
Anyways, Café Letka is a very very nice place, quite tiny but has its own great atmosphere! They have yummy cakes and lovely lemonades! And of course the interior is pretty special too (not gonna lie, one of the main reasons I visited this place). I went there with my friend Linda who took a few photos of my outfit later (you can see them if you scroll down a little).
Well and I guess that's all for today! Enjoy the photos and I will talk to you next Wednesday!

CZ: Zdravím všechny! Jak se daří? Užíváte si pěkného počasí?
Já jsem poněkud zaneprázdněná (každý večer si vařím obědy na další den do práce - kdo by tušil, že to zabere TOLIK ČASU!), trávím čas s přáteli no a samozřejmě také pracuju.
Dneska bych vám chtěla ukázat jednu kavárnu v Praze - jmenuje se Café Letka. Jsem rozhodnutá navštívit všech 75 kaváren, které jsou momentálně na mém seznamu (taky mě to číslo děsí :D), ale problém je, že když už se jakž takž dostávám aspoň do půlky, otevřou zase kavárnou novou a tak zůstávám se stále se zdelšujícím seznamem, který snad nikdy nedokončím!
Nicméně zpět k Letce - je to moc moc pěkná kavárnička, docela malá, ale s úžasnou atmosférou. Mají vynikající dorty a dobré limonády! Samozřejmě za zmínku stojí i jejich interiér (nebudu zapírat, že byl jedním z hlavních důvodů, proč jsem se do téhle kavárny podívala!). Zašla jsem sem s kamarádkou Lindou, která ještě pak stihla nafotit pár fotek mého outfitu (stačí sjet o trochu níže).
A to bude asi pro dnešek vše! Doufám, že se fotky budou líbit a zase nashle příští středu!and here's my friend Linda :-) / A moje kámoška Linda

You Might Also Like

2 comments

Thank you for your comments!
I appreciate it a LOT! ♥♥♥